Sekce pěstitelů sukulentů - diskuzní fórum

"Kde vůle neschází, cesta se nachází..." aneb podělme se o své zkušenosti, nápady, stesky i radosti v diskuzích, věnovaných všemožným sukulentům.
Právě je stř 21. srp 2019 17:45:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zeširoka
PříspěvekNapsal: pát 07. říj 2011 18:42:55 
Moderátor

Nevím jak to celé nakonec dopadne, ale věřím v ozdravnou sílu zdravého rozumu a názoru naší sukulentářské základny.
Problém, aspoň ten, který vidím já, spočívá v tom, že jsme věřili, že je nás v ČR a SR víc ,než se jeví a hlavně, že jsme víc aktivnější. I když nakonec ta aktivita je téma č. 2, celé je to nyní a hlavně příští rok bude o sekčních financích. Naprosto zhruba - PŘÍJMY: bylo nás loni 350 členů, příspěvek 150Kč, zhruba 30% členů jsou malí ale významní sponzoři, výsledek příjmů za příspěvky něco málo pod 60.000Kč příjmů za rok. K tomu nějaký příspěvek z Akce semen a rostlin - 6-8 tisíc. Příjmy celkem do 65 tisíc za podmínky oněch 350 členů.
- VÝDAJE: hlavní výdaj jsou pochopitelně tiskoviny, nastavili jsme laťku dost vysoko, tiskneme 500 výtisků od ročenky a teď i od speciálu - cena tiskárny celkem 43 tisíc, k tomu nějaký oběžník nebo jiný leták 2 tisíce, CELKEM 45 tisíc, k tomu je 2x5 tisíc náklad za editaci = layout tiskovin (přípravu našich brožur pro tiskárnu) plus náklady za distribuci=rozeslání - kolem 4 tisíc. K tomu ještě jeden malý výdaj - cena za naši webovou doménu cca 1 tis. Všechno úhrnem kolem 60 tisíc, za podmínky všeho ostatního zadarmo = autorské příspěvky¨do sekčních tiskovin, veškerý čas i komunikační náklady výboru na činnost.
Takže, kdyby se nic nezměnilo, tak je to v podstatě " nula od nuly pošla", měli bychom vyjít.
ALE!
Už letošní rok jasně ukazuje, že nás jistojistě nebude oněch nutných 350 členů. Letos to finančně pokryjeme hlavně díky historické rezervě z dob Honzy Gratiase, ale vlastně jdeme pomalu (nebo rychle?) do hospodářského mínusu. Navíc obrovský problém už nyní a hlavně do budoucna je časový posun mezi skutečným vybráním členských příspěvků a platbou tiskárně a editorovi za jejich služby.
V podstatě jde o to, že "vzorných platičů", tj, těch kteří pošlou svůj příspěvek automaticky dopředu je už dnes hodně pod 50% a rychle to klesá. Velká a stále rostoucí část členských příspěvků se vybírá v hotovosti, v naprosté většině při předávání tiskovin (další stále větší část sale doputuje na účet SPS až po mailové, SMS-kové nebo dokonce poštovní urgenci obnovení členství!). To ale bývá pár týdnů po převzetí z tiskárny a tím i po splatnosti faktury. Jestli tento trend bude (a on opravdu bude) pokračovat, musí NĚKDO dát objednávku tiskárně v okamžiku, kdy na ni nebudeme mít nastřádané finance! To se bude zhoršovat až do okamžiku, kdy ani v okamžiku splatnosti faktury z tiskárny nebudeme solventní. To by asi nebyl slavný ani dobrý konec našeho doposud solidního sukulentního spolku.
CO S TÍM? (K diskuzi)
Zvýšit příjmy zvýšením členského příspěvku? Podle mne špatně.
Snížit náklady zrušením speciálu? Podle mne špatně.
Snížit náklady snížením nákladu tiskovin, případně počtu stránek? Tohle je možné řešení.
Hledat další úspory v editaci - najít někoho, kdo připraví tiskoviny do tiskárny "zadarmo"? Nevím, ta profesionalita je tam prostě potřebná.
Hledat úspory v distribuci - neposílat tiskoviny jednotlivě ale kolektivně, jak je zvykem např. u časopisu Kaktusy.
Hledat alternativní příjmy například v reklamě - pustit do tiskovin placené inzeráty a proměnit naše "čisté" časopisy v inzertní plátky? Podle mně špatně.
Nevím - myšlenek, nápadů a řešení je víc, ale správnější je nechat to vám členům a jejich diskusi.
Pro SPS podle svého nejlepšího svědomí Jirka Maule

Předmět příspěvku: Re: Zeširoka
PříspěvekNapsal: sob 08. říj 2011 12:40:09 

Ahoj Jirko,

vyzýváš členy k diskuzi. Člen nejsem, ale přesto si pár řádek dovolím napsat.
Nejprve je potřeba si uvědomit, že aktivita SPS bude vždy menšinová záležitost. Těžko si můžou sukulentáři (zelináři) namlouvat, že se zabývají masovou činností.
Velkou základnu nemají ani kaktusáři nebo sklaničkáři, i přesto, že mají v naší republice (ať už nesla ve své historii jakýkoli název) větší tradici než my. A i když kaktus pozná každý, a dokonce si myslí, že i to, co pěstujeme my, jsou kaktusy, soudím tak alespoň podle rostlinnou múzou nepolíbených návštěv, které zavítají k nám domů, tak se málokdo stane členem nějakého kaktusového spolku.
Teď k těm možným řešením.
Souhlasím s tebou, že lepit na činnost SPS komerční aktivity typu reklamy by nebylo dobré řešení. navíc je otázkou jak reálné by to bylo. Kdo by si do takového menšinového časopisu zadával reklamu. zas asi jen "menšinoví" pěstitelé, což by bylo podle mě jen nošení dříví do lesa.
Rozhodně by si ale spolek a všechny jeho aktivity zasloužily větší propagaci, o čemž tady před pár dny psala gasha. Samozřejmě vše je potřeba brát s ohledem na finanční možnosti. v této souvislosti mě ale napadla výstava, kterou pořádá pan Tomandl v Brně. O tom, že se koná, věděla i moje máma, která je z východních Čech, protože se o tom zmiňovalo nějaké regionální rádio. A to si myslím, že má smysl, protlačit aktivity SPS na internetové informační portály a do regionálních rádii. taková reklama předpokládám není zas tak drahá. Nikdo snad netvrdí, že musí být propagace v hlavních zprávách na ČT1.
Možná by také stálo za úvahu dělat propagaci na akcích typu Flora Olomouc. Nakonec SPS by nebylo první. Stánky se sukulenty a kaktusy jsou tam každý rok.
Co se týká členství v SPS. Myslím, že je potřeba, dodržovat dead-line pro zaplacení příspěvků. Kolik příspěvků přijde, tolik vytisknout časopisů (vím, že je potřeba brát v úvahu, že od určitého počtu výtisků, je již cena jednoho výtisku neúnosná). Pokud ale někdo není schopen učinit tak triviální věc, jako je provést jeden bankovní převod, tak nelze na takového člověka spoléhat. Takového člověka stejně příliš dlouho jako člena neudržíš. Mimochodem to číslo 350 jste vydupali ty a Radka ze země svým neúnavným entuziasmem. Jenže takhle to nelze dělat donekonečna, pokud neprojeví vlastní zájem ti z druhé strany.
Další možností je internetový časopis s placeným přístupem. Je mi jasné, že se v této chvíli ošíváš na židli. Uznávám, že tištěný časopis má své kouzlo, které obrazovka nenahradí. Ale co je nejdůležitější, že ať už informaci nese jakékoli médium, rozhodující je její kvalita. A tady není vůbec žádný důvod, proč by měla být na internetu horší než na papíře. Nakonec pro ty informace já osobně Adenium i Speciál čtu. A možná by to vyřešilo i další věc, která mě napadla v souvislosti s článkem pana Ježka, jehož téma pro mě osobně má velkou přitažlivost. Nemuseli byste řešit rozsah článků z hlediska nákladů. Jak sám pan Ježek poznamenal, musel šetřit místem, a i když byl z mého pohledu článek zajímavý, bohužel mě svým rozsahem neuspokojil. A mohu jen litovat, že se mi speciál časopisu Kaktusy, kde hodlá v tomto tématu pan Ježek pokračovat, asi nedostane do ruky, protože prostě nejsem zapálený kaktusář, abych se stal členem kaktusového spolku.
Zdraví Pavel z Brna

PříspěvekNapsal: sob 08. říj 2011 16:55:39 

Ahoj Jirko,

když se Honza Gratias rozhodl ukončit své předsednictví SPS, bylo to poprvé, kdy jsem se dozvěděla, že nějaké SPS vůbec existuje. Nové vedení spolku se práce ujalo se zapálením, a vzhledem k tomu, že i já se snadno nadchnu pro věc, měla jsem pocit, že SPS nemůže nic ohrozit. S informací, že my řadoví členové jsme málo aktivní (či spíše velmi pasivní), se nesetkávám poprvé, ale co mě skutečně zaskočilo, je informace o neplacení příspěvků. Trochu se obávám, že s docházejícími financemi a malou aktivitou může za nějaký čas dojít energie těm pár tahounům, kteří pro nás připravují ročenku, speciál a setkání, a pak už budeme moci jen plakat nad rozlitým mlékem.
Jsme spolek založený na jakési (promiňte mi to zprofanované slovo, vhodnější mě ale nenapadá) dobrovolnosti, a tak je mi jasné, že nemůžeme říct: zaplať, nebo máš smůlu. Ale stanovit nějaký termín, do kdy je potřeba příspěvky zaplatit, mi připadá jako rozumné řešení, stejně jako přizpůsobit náklad časopisů reálnému stavu. Já bych tedy o tištěnou verzi určitě přijít nechtěla, elektronická mě příliš neláká. Navíc si nejsem jistá, jak to je s bezpečností dat, případným kopírováním atd.
Chci věřit, že většina lidí, kteří nezaplatili, si to pro nával starostí prostě jen neuvědomili, a když jim to někdo připomene, jsou rádi a peníze pošlou. Na druhou stranu bychom neměli tu hrstku nadšenců, kteří SPS vedou, otrávit tím, že po každé Chrudimi pošlou několik desítek připomínacích e-mailů nebo SMSek.
Jak tak koukám, vzala jsem to v duchu Jirkova názvu fóra taky trochu zeširoka, a tak to už jen krátce uzavřu výzvou: PLAŤME VČAS A O NĚCO VÍC NEŽ POVINNÉ MINIMUM.

Z Rakovníka všechny zdraví Dáša Brezinová

PříspěvekNapsal: pon 10. říj 2011 13:39:28 

Zdar lidi,
myslím, že máme obrovskou rezervu v propagaci. Kromě tohoto, běží tu další dvě fóra věnovaná kaktusům a sukulentům, a počty příspěvků v jejich sukulentních sekcích a tady jsou srovnatelné. Zájemci o sukulenty mimo SPS tedy jsou. Zatímjsem tam ale nezaznamenal, že by se někdo z moderátorů nebo zdatnějších členů odtud zapojil tam do diskuse a třeba se i nedejbože zmínil, že existuje SPS natož že tu je nějaké fórum. Třeba tam chodíte pod jinými jmény, a pak se všem jednotlivě, kdo takto konají, omlouvám. Nejsem nijak zdatný uživatel internetu, ale o tom, jakou mají stránky SPS adresu, jsem se dověděl z pozvánky na Povídání o sukulentech do Rakovníka a o tomhle fóru z pozvánky k diskusi o budoucnosti. Kdyby tam to políčko nebylo, zůstalo by fórum pro mě utajené. Možná plácám nesmysly a chcete i tvořit elitní spolek vysoce odborně zdatných sukulentářů, pak ale není na místě plakat nad nízkým počtem členů. Elita má vždycky tu vlastnost, že je nepočetná. Ale každej nějak začínal plno lidí je zvídavejch a chce se dovědět něco víc a třeba i propracovat mezi tu elitu.

PříspěvekNapsal: čtv 13. říj 2011 0:21:46 
Ahoj všem,

problém s pozdními platiči je samozřejmě vážná a my s tím musíme do budoucna počítat. Výbor SPS se bude muset na eventualitu určité nekázně ze strany některých členů připravit a předem SPS nebude smět být do budoucna závislá pouze na členském příspevku, jinak jí to zlomí vaz. Upřímně, kolik kaktusářských organizací by přežilo, pokud by si mělo vystačit pouze s členského příspěvku (já vím, nevydávají žádný špičkový časopis, maximálně nějaký příležitostný oběžník, ale i tak). Myslím si, že žadný, pokud by existence nebyla pouze formální záležitostí. Většina spolků proto provozuje v menší či větší míře i nějakou byť příležitostnou ekonomickou činnost. Příjmy spolků tvoří především procentní odvody s prodeje rostlin na výstavách, prodej upomínkových předmětů, akce semen, resp. rostlin, výnos ze zájezdu - pokud je dosažen. A pak jsou to v poslední době různé granty, sponzorství atd. My zatím využíváme pouze dvě možnosti - vydávání časopisu a akce semen a rostlin. V současné době začínám mapovat zájem o cizojazyčné mutace časopisu Adenium. O tom, jak to děla SČSPKS s se speciálem Kaktusy mi poskytl informace její předseda Jaroslav Vích. Čeká mne osobní jednání Jörgem Esseltem, prezidentem FGaS, kterému předhodím návrh na tisk Adenia v němčině. Cenné tipy a rady by mi měl poskytnout Petr Pavelka (to by mohla být pak i anglická verze). Samozřejmě vše bude záviset na zájmu druhé strany. Určitě by bylo zajímavé kromě akce semen a rostlin pravidelně pořádat výstavy sukulentů spojené prodejem přebytků rostlin. Uzší spolupráce s nějakou botankou by taky nebyla márná věc. Čím dřív s pořádáním výstav začneme, tím lépe a i přesto, že dnes se pořádá tolik výstav a jiných akcí, že jde přímo, jak to nedávno nazval Honza Gratias, inflaci kaktusářsko-sukulentářských akcí. S reklamou bych byl opatrný, není problém utratit spoustu peněz, aniž by byla oslovena cílová skupina lidí. Nicméně musíme dát o sobě více vědět, s tím rozhodně souhlasím. Zatím absolutně tápu u celorepublikového (dokonce dvou republikového) spolku v oblasti dotací a grantů. Pro SPKS Sokolov se mi podařilo během desíti let získat a vyčerpat cca. 137.000 korun (letos to bylo 35.000). Jdu se podívat na web, jako jsou v tomto směru možnosti.

Tak se držte!
Míra Valachovič

PříspěvekNapsal: pát 14. říj 2011 9:04:34 
Moderátor

Na úvod příspěvku uvádím, že je sice dobře, že náš předseda vidí situaci optimisticky, realita ve vybírání letošních příspěvků je zatím ale přesně podle mého odhadu - velmi pomalu se blížíme 250 platícím členům na konci roku. To podle mne je začátek sestupné spirály: omezení nákladů SPS-snížení počtu výtisků tiskovin-omezení počtu stránek-možná zrušení speciálu-další odliv zklamaných členů-úvahy o zvýšení členského poplatku-zrušení tiskovin úplně-proměna SPS v malou skupinu sukulentních aktivistů kolem webu a fóra.
Zastavení či obrácení této spirály nebude v jednom zázračném opatření, nebo víře v nějaký sponzoring. Musel by to být soubor dobře vymyšlených systémových opatření, který by konečně probudil větší aktivitu členů SPS na plošné, regionální úrovni. Tam je největší problém. První úkol je najít a udržet stávající (staré) členy a přilákat nové členy, z nichž většina se sukulenty teprve začíná. A to je podle mne spousta mravenčí práce v jednotlivých klubech, na každé akci, výstavě a podobně. Do toho se musí zapojit právě ti místní aktivisté naší sekce, o kterých stále hovořím. Pokud už nějaká reklama, tak nás nesmí nic stát, nebo spíš musí vydělat. Určitě bych otevřel pravidelnou rubriku SPS na Pavlíčkových IC novinách, je to zadara a má to účinek. Možná, že i nějaký článek v Zahrádkáři (který je pro autora placený) spojený s inzerátem by na nás hodně upozornil. Je prostě pravda, že veřejnost o nás opravdu vůbec neví. Je určitě spousta koníčkářských rubrik v místních novinách, nabídnout článek nějakému redaktorovi atd...
Další zásadní úkol je zatraktivnění našeho webu - dnes tam v podstatě není co číst, ani pro zkušenější členy ani pro začínající sukulentáře. Jediná opravdová lákárna je povedená fotogalerie, ale i ta se rozrůstá strašně pomalu.
Inu námětů, jak se zdá by prostě bylo víc, ale pořád nevím, kdo by je začal realizovat.....

PříspěvekNapsal: pát 14. říj 2011 21:48:44 

Mám takový rychlý dotaz. Do jakého nejzazšího termínu je nejlépe zaplatit členský příspěvek?

PříspěvekNapsal: pát 14. říj 2011 23:24:24 
Ahoj Pepo,

nejoptimálnější termín úhrady je do konce března. V tomto termínu se totiž bude rozhodovat kolik tisknout ročenek a speciálů.

PříspěvekNapsal: pát 21. říj 2011 19:21:29 
Moderátor

K poslednímu komentáři jenom jednu poznámku - kdyby se letos na konci března sečetly zaplacené příspěvky SPS, nevytisklo by se ani 150ks ročenek.

PříspěvekNapsal: pát 04. lis 2011 13:54:09 
U časopisu Kaktusy jsou 2 ceny - časopis přebíraný na schůzi ( nějaký dobrovolný distributor dostává balík časopisů a ten pak rozdává )
a časopis posílaný na adresu domů - t.j. dotyčný zaplatí i poštovné.

Nedalo by se to uplatnit i tady ?

Karel

PříspěvekNapsal: pát 04. lis 2011 15:39:47 

Onion i další tu pláčou nad malou aktivitou členů. Je to vidět i tady na foru. Čekal jsem, že se tu budeme bavit hlavně o kytkách, ale tam je poslední příspěvek z 10. října! Za tu dobu je i ve Fóru o kaktusech na stránkách KK Plzeň pčíspěvků o sukulentech pár desítek! Jak chceme přitáhnout nějaký zájemce, když není diskuse? Nebo čekáte, že diskusi rozproudí začátečníci dotazy typu Koupil jsem si sukulent v OBI a má takové zajímavé bílé vatové chomáčky v paždí listů - asi poupata? Kdo sám nic neví, múže se leda ptát jako třeba já, ale těžko být aktivní, když na dotazy nikdo nereaguje. Zjevně je tohle fórum mimo zájem zkušených sukulentářů a pak je na místě otázka, zda je nezrušit, protože tenhle stav je vostuda. Chápu že někteří obhospodařují ještě jiné a pěkné weby, ale tak proč zakládat další a nemít na ně čas? Nebylo by lepčí tohle forum přesypat třeba do Zelených listů nebo naopak Zelené listy sem, když už je obhospodařují a asi i čtou stejní lidé? Diskusní fórum vždycky žije proto, že kolem něj je pár lidí, kteří jsou ochotni se s ostatními rozdělit o své znalosti a drží ho v chodu. To nefunguje samo od sebe.

PříspěvekNapsal: stř 09. lis 2011 10:58:23 

Přiávám se do diskus. Ono je to možná také tím, že přeci jenom přes sezonu není tolik času nebo myšlenek na debaty o rostlinách. Sama vím, kolik e-mailů mi čeká na odpověď, kolik příspěvků mi stojí ve frontě, abych je hodila na stránky. Určitě bych vícec zpropagovala FaceBook kde má SPS účet, protože většina diskusí se stěhuje právě tam. Otevírají se tím také velké možnosti získání zkušeností ze zahraničí, ale také nové rostliny, které zde lze získat výměnou.
Mnozí namítnou, že odmítají sociální sítě, taky jsem k tměto lidem patřila a odolávala. Leč, skutečnost je jiná.
Určitě bych toto forum zachovala, pak je ale vhodné, zlepšit jeho přístupnost. Aby se mi 4 x v týdnu zobrazilo, že je nefunkční, to časem otráví každého.

PříspěvekNapsal: čtv 10. lis 2011 0:15:36 

Gasha mě inspirovala k pokusu podívat se na facebookovou stránku SPS. Protože mě facebook neláká, nemám registraci, a tak si vlastně nic prohlédnout nemůžu. Sociální sítě jsou pro mě pole neoraná, a tak se chci zeptat, proč třeba na facebookové stránce SPSK se mi zobrazují informace a pro přístup na SPS se musím registrovat.
A ještě jednu poznámku: poslední dobou sleduji fórum pravidelně a chybové hlášky se mi objevují tak 4x z pěti pokusů. Je to dost protivné! Stejný problém jsem zmiňovala už někdy před měsícem a Josska to tehdy řešil s provozovateli fóra, kteří prý problém intenzivně řeší. Zatím je to ale tak nějak čím dál víc stejné.

PříspěvekNapsal: čtv 10. lis 2011 7:49:21 
Administrátor

Masula píše:
Gasha mě inspirovala k pokusu podívat se na facebookovou stránku SPS. Protože mě facebook neláká, nemám registraci, a tak si vlastně nic prohlédnout nemůžu. Sociální sítě jsou pro mě pole neoraná, a tak se chci zeptat, proč třeba na facebookové stránce SPSK se mi zobrazují informace a pro přístup na SPS se musím registrovat.
A ještě jednu poznámku: poslední dobou sleduji fórum pravidelně a chybové hlášky se mi objevují tak 4x z pěti pokusů. Je to dost protivné! Stejný problém jsem zmiňovala už někdy před měsícem a Josska to tehdy řešil s provozovateli fóra, kteří prý problém intenzivně řeší. Zatím je to ale tak nějak čím dál víc stejné.

SPKS má profil jako komunita, my jej máme jako osobní stránky, v tom to nejspíš bude. Moc se v tom ale nevyznám, chtělo by to angažovat nějakého zkušeného fejsbůkáře (Gasho ;) ). Zkusím s tím ale něco provést.
Co se týče výpadků serveru, taky mě to štve, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Do budoucna vidím řešení v přenesení webu na jiný hosting, který by umožňoval i provoz fóra.

PříspěvekNapsal: čtv 10. lis 2011 8:57:04 

Docela jsi mě Pepíku pobavil. Já a zkušený FB ?!. Ještě tak nahrát fotky a něco okomentovat. Správa stránek mi nějak nejde, nedávno mě doknce vyřadilli na měsíc jako spamera, přesto že jsem si zaplatila na Fb e-shop :D :D :mrgreen: . Až kldyž jsem se ozvala, tak uznli, že to bylo z jejich strany poněkud nevhodné.
Fakt je ten, že lze na FB vytvořit stránku jako takovou, nikoliv komunitu. Mám dojem, že komunita má omezené možnosti funkcí. Stránky mohou mít i diskusní forum a poznáky atd. Chce to ale prostudovat. Ono jde hlavně o to, že se SPS formou sdílení na FB dostane mezi lidi. Odkazy musí být samozejmě nekomerční. Můžeš sdílet jak odkazy z http SPS, nebo příspevky z FB. Je to o tom, sednout k PC a nakrmit to. :? Já jsem vytvořila Fb stránku roudnického klubu. Tím že tam zveřejňuji odkazy ze stránek ,občas hodím nějakou galerii, tak se zvýšila návštěvnost jak našich domovksých stránek, tak se i ozvali lisé,ktří mají zájem o návštěvy sbírek. FB je pro nás vlastně celke dobrá možnost propagace. :idea:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]