Sekce pěstitelů sukulentů - diskuzní fórum

"Kde vůle neschází, cesta se nachází..." aneb podělme se o své zkušenosti, nápady, stesky i radosti v diskuzích, věnovaných všemožným sukulentům.
Právě je pon 16. zář 2019 18:49:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poradna z webu SPS
PříspěvekNapsal: pon 03. srp 2009 3:03:30 
Administrátor

RE: přezimování semenáčků sukulentů (Míra, 02. 08. 2009 20:36)
Dobrý den Vláďo,
doporučuji semenáčky dioscoreí a ipomeí apod. přesadit do čisté pemzy. Ta neobsahuje žádné humózní složky a je takřka sterilní. Protože je porézní nasaje do sebe malinkou část vody, zbytek okamžitě proteče do misky pod květináčem. Přesto provádějte opatrnou zálivku po malých dávkách, další vždy až je substrát vyschlý. Jako prevenci můžete do zálivky přidávat poloviční doporučenou dávku přípravku Previcur.
Caralluma fimbriata (Radka, 02. 08. 2009 17:59)
Pokud jsou semínka ještě klíčivá, klíčení by mělo proběhnout bez problémů (sejte na povrch substrátu). Dávejte pozor na plísně a na smutnice. Po čtvrt roce už by semenáčky měly být dostatečně životaschopné (stihnete to ještě do zimy. Přes zimu zalévejte zřídka tak, aby rostlinky úplně neuschly, ale také moc nerostly (vytáhly by se nedostatkem světla). Kvůli tomu je lépe asklepky sít brzy zjara. Pak už by to mělo být bez problémů, pokud nebudete přehánět zálivku (pozor na hnilobu od kořenů) a pokud Vás nenavštíví potvory kořenovky (pak opět hrozí hniloba od kořenů). Pokud bude semenáčků více, máte naději, že se některé z nich dožijí květuschopného věku (zkrátka, není to úplně jednoduché, ale s troškou štěstí...)Přeju právě zmiňované štěstí a radost z rostlinek.
Drátovec (Jaromír, 01. 08. 2009 14:25)
Jméno Drátovec je opravdu pouhý obchodní název rstliny, která však nepatří mezi sukulenty. Rozhodně nepatří k mrazuvzdorným rostlinám. Nemá speciální nároky na půdu, ale vyžaduje stín. Zálivka by měla být pravidelná. Pokud roste, poznáte to podle vzpřímených konců větviček keříku. Při odumírání se konce svěšují, jinak zůstává keřík stále pevný (i po mrazu). Vyjměte rostlinu, zkontrolujte její kořeny, zda nejsou v přemokřeném substrátu. Výhodou u této rostliny je, že vám "vydrží" mnoho let, protože téměř nepoznáte, že umřela. Jak napsal kolega Vláďa, jedná se opravdu o Calocephalus brownii.
rostlina (Pepík, 31. 07. 2009 15:44)
Pošlete, prosím, fotku na sps.skala@seznam.cz. Snad to podle ní půjde určit.
rostlina (zenta, 31. 07. 2009 15:11)
Dobrý den, obracím se na vás s velkou prosbou o jméno jedné rostliny. Velice mě zaujala, ale nevím její název a nemohu ji na internetu najít. Má úzce jehlanovité listy,dlouhé tak 40cm, s lichým počtem, podobná aloe. Děkuji
prosba (Alena, 28. 07. 2009 21:03)
Dobrý večer, mám velikou prosbu dostala jsem semínka caralluma fimbriata, ale bohužel nemám ponětí o způsobu pěstování. Moc prosím o radu ohledně tohoto sukulentu. Předem děkuji Alena
Drátovec (Vláďa, 28. 07. 2009 14:42)
Dobrý den,
název Drátovec nebo Krásnohlávek používají zahradníci pro stříbřitý suchomilný keřík z Austrálie Calocephalus brownii (syn. Leucophyta brownii. Možná je to ono.
Drátovec??? (Jirka, 28. 07. 2009 12:02)
Dobrý den,
marně si lámu hlavu, co by to mělo být. Drátovce znám jenom jako škůdce rostlin, ale jako rostlinu samotnou ne. Trochu se mi zdá, že by mohlo jít o nějaký "vynáleZ" prodejce, který tomu tak prostě říkal. Každopádně by nejvíc pomohla fotka. Zkuste mi ji poslat na mail sps.maule@seznam.cz. Jediný sukulent s drátovitými výhony, který mě napadá, je nějaká ceropegie nebo snad i cibulovina -schizobasis nebo bowiea. Nechám se překvapit fotkou, pak budeme chytřejší.
Jirka.
přezimování semenáčků sukulentů (Vláďa, 28. 07. 2009 07:49)
Dobrý den,
prosím o radu, jak přezimovat semenáčky sukulentů staré 1/2 roku až rok u druhů, které mají v zimě období klidu. Loni jsem na jaře vysel Dioscorea sylvatica, rostlinkám se dařilo během léta dobře, vyrostly drobné hlízky, přezimoval jsem zcela na sucho v bytě při pokojové teplotě, ale letos na jaře již nevzešly a byly zcela uschlé. Nezaléval jsem, protože mám zkušenost s 1-2 letým zakoupeným semenáčkem tohoto druhu, který uhnil rovněž v teple po jednom zalití v zimním období. Letos jsem zakoupil asi 1-2 roky starou rostlinku, výhon bujně roste, ale jestli přežije do jara, to netuším.
Letos jsem ještě vysel Ipomoea velmi podobnou druhu pubescens, ale se světle fialovými květy. Semenáčky se mají čile k světu, ale i tak budou rostlinky na podzim velmi malé s minimální zásobou vody. Jak je přezimovat?
drátovec (Míša, 27. 07. 2009 14:08)
Dobrý den, zakoupila jsem si květinu Drátovec, údajně je to sukulwnt a nic o něm nevím. Je to taková bílá květinka, skoro jako drát, má mít snad ráda stín a malou zálivku. Jak se o ní má starat a jak se jmenuje? Jednu květina mi jde dobře, ale druhá je divně svěšená, podmínky mají obě stejné. Děkuji za odpověď.
děkuji (Radek, 27. 07. 2009 09:38)
Dík za odpověď mám ho již zakoupený a je to mladý semenáček tak ještě jednou dík Radek
Ficus glumosa (Radka, 26. 07. 2009 15:52)
Dobrý den,
F.glumosa v sezóně zalévat 1-2x týdně podle počasí, na podzim pozvolna přestat zalévat a nechat nasucho až do jara. Pokud je to mladý semenáč, můžete při dobrém počasí (nebo umístění v bytě v teple) i přes zimu čas od času kápnout trochu vody. Substrát propustný, namíchala bych jemnou rašelinu, písek a kompostovku v poměru zhruba 1:1:1. Případný řez provádějte, až bude rostlina starší v místě, kde chcete založit základ budoucí koruny. Jinak kdyby vám zimu nepřežil (kritické období pro fíkusy), nesmutněte, F.glumosa je teď hojně nabízený nejrůznějšími pěstiteli a není zas až tolik drahý.
??? (Radek, 24. 07. 2009 17:54)
Dobrý den všem, pomůže mi někdo s osobní zkušeností s Fíkusem glumosou dík za rady R
Cissus tuberosa (Vláďa, 20. 07. 2009 13:42)
Děkuji za odpověď.
Cissus tuberosa (Míra, 08. 07. 2009 21:41)
Dobrý den,

předem se omlouvám, že reaguji s určitým zpožděním, ale je čas prázdnin a dovolených. Cissus tuberosa pěstuji již několik let. Největší přírůstky kaudexu jsem dosáhl, když jsem rostlinu pěstoval ve volném záhonu ve skleníku. Výhony dosáhly délky 3 metry a kaudex měl za 1 sezónu průměr téměř čtyři centimetry. Další sezonu již tolik netloustnul. C. tuberosa je specifický tím, že jeho výhon i při častejším zkracovaní tloustne nepravidelně a vytvaří velmi neobvyklé až bizárdní tvary. Nidky nemůžete dopředu určit, jak bude rostlina, kterou pěstujete, vypadat. Pěstování je velmi snadné a C. tuberosa se i snadno množí řízkováním. Rostliny mi nidky nekvetly. Pěstování tzv. okurkovou metodou, která se používá např. při pěstování Kedrostisů se mi (ani J. Gratiasovi) neosvědčila. Osobně výhony zkracuji 2 - 4 za sezónu.
Cissus tuberosa (Vláďa, 02. 07. 2009 07:49)
Dobrý den,
pěstuji několik let Cissus tuberosa a snažím se o vypěstování velkého kaudexu zakracováním výhonu, ale nevím zda se má zakracovat jakmile něco naroste nebo provádět např. 1-2 krát za vegetační období radikální zpětný řez. Loni jsem liánu stáčel do samonosného kruhu a omylem ulomil její vrchol. Část výhonu mnohonásobně ztloustla, zakořenila a po zaschnutí v zimě se nový "vzdušný kaudex" oddělil od původní rostliny, která příliš objem nemění.
Strupy na Bowiea (Vláďa, 26. 06. 2009 11:53)
Děkuji mnohokrát za vyčerpávající odpověď.
Strupy na Bowiea (Jirka, 25. 06. 2009 12:01)
To, že je vlastní cibule této cibuloviny zelená, svědčí o tom, že její povrch umí (a má) asimilovat, tj. že je na světlo i slunce připravená. Ale zároveň to, že nejvrchnější slupky postupně odesychají a vytváří tak papírové obaly přirůstající cibule, ukazuje na to, že nějaká mírná ochrana povrchu je také vhodná. Co z toho plyne - neodstaňovat suché obaly příliš často a zvláště ne na začátku vegetace na jaře, kdy je slunce "nejostřejší". Váš postřeh ohledně kapek vody na povrchu cibule a zafungování jako malé lupy je velmi pravděpodobný. Lépe je zalévat třeba navečer, aby povrch cibule do rána oschnul a nehrozily tyto mikročočky. Jinak ale vlastní cibuli to nijak zvlášť neublíží, protože i drasticky poškozené vrchní slupky jednou odeschnou a Bowiea se objeví v nové kráse. Jirka.
Bowiea volubilis (Vláďa, 25. 06. 2009 09:33)
Dobrý den,
pěstuji několik let rostlinu Bowiea volubilis. Cibule je částečně nad písčitým substrátem, zimuji zcela nasucho, zalévám vydatně až po vyrašení. V létě letním na slunci na jihovýchodním balkóně, kde rostlina pravidelně kvete. Loni v létě se na cibuli vytvořily nehezké miskovité strupy. Nevím, jak tomu předejít. Možná jsem moc zaléval a voda se dostala na povrch cibule, nebo cibuli nesvědčí přímé slunce. Prosím někoho zkušenějšího o radu.
E.Filiflora (Kladenák, 21. 06. 2009 15:59)
To jsem nečekal, taková rychost.Díky za odpověď. Jste moc "fajn."
E.filiflora (Radka, 21. 06. 2009 15:38)
Dobrý den,
správný název této euforbie je podle Eggliho E.filiflora (=s vláknitými květy). Rostlinu ve sbírce nemáme, ale podle literatury pochází z Namaqualandu v Severním Kapsku, tedy z oblasti se zimními srážkami, měla by tedy asi vyžadovat odpočinek za našeho léta a růst v době naší zimy. Možná jde tzv.převrátit její biorytmus, ale nemám to vyzkoušené. Rostlinu vlastně jen znám ze sbírek a můžu říct, že mi nikdy do oka nepadla :-). Třeba se ještě ozve někdo, kdo ji pěstuje a má s ní osobní zkušenosti.
Euphorbia filifera (Kladeňák, 21. 06. 2009 11:25)
Dostal jsem od přítele rostlinu. Podle J.Ullmanna v knize Sukulenty a jejich pěstování na s. 88 /foto/ pravděpodobně Euphorbia filifera. Bohužel nikde se nemohu dozvědět nic bližšího o jejím původu, pěstování.
Pokud bude možno, prosím o sdělení bližších informací
a případně uvedení pramenů odkud se dá čerpat.
děkuji (Radek, 18. 06. 2009 18:14)
Dík moc vše jsem si zapsal a klidně mi tykejte kdo chce asi budu časem mít víc dotazů Radek
Euphorbia francoisii (Radka, 17. 06. 2009 22:46)
Já si vybírám E.francoisii, s ostatnímí rostlinami nemám tolik zkušeností. E.francoisii je z Madagaskaru, tudíž má ráda teplíčko i v zimě (i když vydrží i zimní teploty kolem 10- 12°C). Nejlíp by jí v zimě bylo asi v bytě na okně. Zalévám jí 1 - 2X týdně podle počasí (když je tepleji a větrá se, tak 2x, když je deštivo a chladněji, tak 1x). V zimě vodu méně často (v bytě trošku tak 1x za 14 dní). Dělá ji dobře rosení vodou, protože pochází z mořského pobřeží). Substrát dávám s pemzou, pokud nemáte, tak s dostatkem písku a menším podílem zeminy. E.francoisii jde řízkovat, tak pokud by vám někdy přišla o kořeny, zachraňte alespoň větve (odstraňte ohnilou část, namočte do práškového stimulátoru a píchněte do písku). Tak ať z ní máte radost.
dotázek (Radek, 17. 06. 2009 20:58)
Mám na vás opět prosbu potřeboval bych rady od odborníků mám objednané tyto rostlinky,Adénium obesum,Bombax eliptilum,Euphorbium francoisii no a mám obavy když jsem si přečetl nějaké články zda je zvládnu ale s vaší pomocí snad ano tak bych potřeboval nějaké vaše osobní rady dík předem Radek
Euphorbia turbiniformis (Pepík, 09. 06. 2009 09:31)
Dobrý den, do budoucna chystáme sukulentářské fórum, kde bude možné vkládat i obrázky. Zde to bohužel nejde.
Euphorbia turbiniformis (Silvia, 09. 06. 2009 08:19)
Děkuji za radu, dnes ji vyberu ze substrátu a uvidím jak dále...Chtěla jsem se ještě zeptat, jestli do budoucna nebude možné k dotazu připojit obrázek - zvlášť v této rubrice - si myslím, že by se to hodilo. Přeji hezký den.
Euphorbia turbiniformis (Míra, 08. 06. 2009 22:19)
Dobrý den Silvie, v první řadě se podívejte na kořeny podložky (bude to taky nějaká euphorbie), popř. jestli její krček není zaschlý. Pokud podnož přišla o kořeny, udělejte následující. Podnož od kořenů zkracujte tak dlouho, až narazíte na zdravou tkáň. Řeznou plochu nechte pár dní zaschnout a poté dejte zbytek podnože s roubem zakořenit. Doporučuji použít velmi minerální substrát. Jestli je tkáň narušená až k roubu, bude nutné použít jinou podložku. Tou může být v nouzovém případě jakákoliv rychle rostoucí euphorbie, která je odolná na pěstitelské přehmaty, např. E. trigona, E. canariensis atd. E. turbiniformis je sama o sobě velmi citlivá na pěstitelské přehmaty, neopatrnou zálivku apod. a proto se roubuje na odolnější druhy euphorbií.
Euphorbia turbiniformis (Silvia, 08. 06. 2009 10:48)
Loni jsem koupila roubovanou E. turbiniformis. Zimovala při pokojové teplotě, zalívala jsem ji cca 1x měsíčně a jen tak trochu. Teď ji zalívám cca 1x týdně, pokud teda není příliš chladno a zdá se mi, že vždy před dalším zalitím je již suchá. Přesto mám pocit, že vše není OK - podnož měkne, ve spodní polovině jsou na ní jakoby zaschlé fleky a vůbec se mi nějak nezdá... Je nějaká šance, že pokud naroubovanou Euphorbeu sundám, pustí kořeny? Poraďte jak to udělat, aby byla šance na úspěch co největší... Na přeroubování se bohužel necítím... Průměr rostliny je cca 2,5 cm. Děkuji.
Sinningia (Míra, 02. 06. 2009 23:16)
Dobrý den Radku, Vaší obavu chápu. V tomto případě bych to ovšem neviděl jako takovou tragédii. Je opravdu nutné zalévat okolo hlízy, nebo slabým podmokem. Já loni stavěl domek a rostliny dostály jen velmi nepravidelnou zálivku. Konkrétně na sinningiích mi během sezóny 2x opadaly listy a po další zálivce opět narostly nové. Není to samozřejmě ideální stav a brzdí se přirůstání hlízy. Vhodnější je skutečně rada Radky a sice odlomit nebo raději těsně nad hlízou odřezat stonek s postiženými listy.
Sinningia (Radka, 01. 06. 2009 22:17)
Tušení Vás bohužel nezklamalo. Rezavé flíčky na listech se skutečně dělají po pokropení vodou, sinningie jsou na to dost citlivé. Letos už s tím nic nenaděláte (rostlina neodejde, jen bude nevzhledná a na podzim stonek s listy zaschne), leda, že byste násilím ulomil stonek s listy a nepřerušil zálivku, rostlina by vyhnala nový stonek. Takže zalévat jen okolo hlízy či občas podmokem.
Dotaz (Radek, 01. 06. 2009 20:49)
Dobrý večer prosím o radu na listech Sinningii leucotricha se mi udělaly takové droboučké rezavé flíčky čím to může být přiznám se že jsem ji párkrát nechtěně pokropil ale to by snad vadit nemělo jsem začátečník a nerad bych o ni přišel děkuji za odpověď Radek
Pěstování havajské "palmy" (Pepík, 28. 05. 2009 09:19)
Jedná se o Brighamia insignis. Roste, jak napovídá název, na Havajských ostrovech a je tudíž teplomilná. Teplota by neměla ani v zimě klesat pod 15°C. Přes léto se může vydatně zalévat. Při delším přísušku opadávají listy. Je velmi náchylná na napadení sviluškou.
Havajská Palma (Drnková Jana, 28. 05. 2009 09:18)
Prosím,jak se mám o Havajskou palmu starat a co potřebuje.Děkuji.
Pěstování echevérií (Jirka, 30. 04. 2009 19:49)
Dobrý den,
asi za SPS odpovídám jako první, nemáme ještě vyřešen způsob odpovídání na dotazy. Chlupatých, eventuelně plstnatých echeverií je více druhů a díky početným (a navíc velice pohledným) kultivarům a křížencům je mezi nimi poněkud zmatek. Sám se už nějaký čas odhodlávám k článku na toto téma. Ale pro Vás v tomto okamžiku není prioritní, jak se přesně Vaše kytka jmenuje, ale jak ji pěstovat, aby byla pohledná, spokojená a třeba i kvetla.
Naprostá většina echevérií (kromě menšiny z jižní Ameriky) roste v Mexiku na exponovaných stanovištích. Proto první pravidlo je maximum světla i tepla (navíc ony chloupky ji mají přes sluncem chránit). Potom určitě nárazová zálivka, je to sukulent s dužnatými listy a proto zvládá ukládání vody do svých pletiv a šetření s vodou po další období. Zalévat raději pod kytku, ne na listy. Jde pěstovat na okně, na balkóně, přes léto na zahradě, jenom pozor na dlouhotrvající déšť s kombinací s chladem. Pokud se něco nepovede a kytka začne odcházet, začne většinou uhnívat od kořene či spodku stonku, jde pak ale zachránit odlomením zdravých listů a vypěstování nových rostlin, které se vytvoří na bázi listů. Substrát je lepší hodně písčitý s málem země a raději čas od času přihnojit třeba Kristalonem. V zimě hodně na sucho a raději v chladu 10-15°C. To je asi takový obecný základ.
Poměrně často se na internetu píše o Echeveria setosa, která je podobně chlupatá a pěstuje se skoro stejně.
Za SPS s pozdravem
Jirka Maule.
Dotaz (hana.koziolova@seznam.cz, 30. 04. 2009 14:36)
Vážení,
prosím o radu.Dostala jsem jako dárek sukulent-pravděpodobně Echeveriu pulvinata/zjistila jsem si z obrazového materiálu/Jak ji mám pěstovat?Mnohokrát děkuji. Hana

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]