Sekce pěstitelů sukulentů - diskuzní fórum

"Kde vůle neschází, cesta se nachází..." aneb podělme se o své zkušenosti, nápady, stesky i radosti v diskuzích, věnovaných všemožným sukulentům.
Právě je čtv 28. říj 2021 10:27:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jovibarba & Sempervivum
PříspěvekNapsal: úte 21. pro 2010 10:37:24 

Zdravím přátele sukulentních rostlin,

konečně mám trochu času, abych mohl představit netřesky. Proč zrovna netřesky?
Tyto rostliny jsou snadno pěstovatelné, každý z nás má aspoň nějakou tu růžici na skalce.

Netřesky pochází předvším z Evropy, najdeme je ale i v Africe - ve Vysokém Atlasu, rostou ale i v Turecku a na Kavkaze (Asie). Dva druhy rostou dokonce na našem území.
Snadno se rozmnožují pomocí růžic, naše zimy vydrží až na pár výjimek bez problémů. Kvetou pouze jednou za život - růžice nasbírá dostatek sil pro květ, vytlačí květenství a vykvete. Nemusíme se ale bát, že o klon ve sbírce přijdeme, před květem vytvoří růžice dostatek odnoží. Kdo chce, může potom vysít i semena.

O netřesky není v dnešní době velký zájem (pominu-li kultivary). Stále je zde velké množství nevyřešených otázek, některé druhy nebyly v přírodě znovu objeveny. Je dokonce obvyklé, že některá naleziště zkoumáte po více jak 80 letech!

Určitě neuškodí malá prezentace těchto rostlin:

Rod Jovibarba

Na Slovensku rostoucí Jovibarba hirta var. hirta (jméno "glabrescens" u mě vyvolalo veliké pochyby - rostliny se chovají naprosto stejně jako normální hirty, proto jej považuji jen za synonymum pro Jovibarba hirta var. hirta). Tato Jovibarba roste u rozcestí Hrdlo Hornádu u Hrabušic
Obrázek

Opět ze Slovenska - Jovibarba hirta var. hirta - tato je z Muránskeho hradu na Muránskej planině
Obrázek

Ještě na Slovensku zůstaneme - Jovibarba hirta var. preissiana - najdeme ji ve vyšších polohách - tato je ze Sidorova z Veľkej Fatry
Obrázek

Na chvilku se podíváme do Čech - naše česká Jovibarba globifera - z vrchu Kozelka u Nečtin
Obrázek

Na závěr se podíváme na Balkánský poloostrov - Jovibarba heuffelii var. glabra z Černé Hory z Durmitoru
Obrázek

A nyní k rodu Sempervivum:

Sempervivum tectorum z Pyrenejí (ale roste i v Alpách, popř. zplaněle skoro po celé Evropě), toto je ze slovinského pohoříčka Nanos
Obrázek

Sempervivum montanum subsp. montanum - první z řady S. montanum, o kterých se zmiňuji - toto je z Pyrenejí, ze španělského pohoří Sant Maurici
Obrázek

Sempervivum arachnoideum - z Pyrenejí ze Španělska z pohoří Sierra del Cadí - S. arachnoideum si s ničím nespletete - pavučinka je opravdu nápadná. Úmyslně vynechávám členění na var. (subsp.) arachnoideum a tomentosum. Nikdy mně nedokázal vysvětlit jasný rozdíl. I literatura není jednoznačná. A rozlišovat na základě pavučinky (jestli je +/- řídká, nebo +/- hustá) se mně nezdá jako dostatečné.
Obrázek

A další S. montanum - Sempervivum montanum subsp. carpathicum z Nízkých Tater ze Slovenska, toto je z Veľkej Hoľe
Obrázek

Opět zůstaneme na Slovensku - Sempervivum marmoreum subsp. matricum ze Šarkanice z Muránskej planiny - že je Slovensko netřeskářsky zajímavé???
Obrázek

U okruhu S. marmoreum ještě zůstaneme - Sempervivum marmoreum var. marmoreum ze skal na vrcholu hory Čurovac v Durmitoru - S. marmoreum a jeho variety roste od Slovenska po celém Balkáně
Obrázek

A další zástupce z řady Sempervivum marmoreum. Já mu dávám jméno Sempervivum marmoreum var. assimile, Domogled, Rumunsko. U Sempervivum marmoreum totiž není vyřešený základní problém - na lokalitách vidíte dva typy růžic - růžice s listy bez chlupů a růžice s naprosto chlupatými listy. (Bavíme se o dospělých růžicích.) Není nic mezi.
Dříve jsem tuto rostlinu měl pojmenovanou jako Sempervivum erythraeum. Nicméně o Sempervivum erythraeum se jistě nejedná, je to jasný zástupce druhu S. marmoreum. Odlišnosti u listů, počtu listů i v květech jsou jasné.
Obrázek

Sempervivum macedonicum - pohoří Šar, Ljuboten, Makedonie - roste na Ljubotenu až nad 2300 metrů - níže tam nejdou, potvory. Ve větší části případů najdete Sempervivum macedonicum na kyselých horninách, vápenci se jinde spíše vyhýbají. Na kyselých horninách sestupují i níže, 1900 metrů není žádný problém.
Obrázek

Sempervivum macedonicum - Stogovo planina - dříve jsem měl tyto rostliny pojmenované jako Sempervivum thompsonianum. Nicméně po dalším pozorování jsem nabyl přesvědčení, že to Sempervivum thompsonianum není. A vzhledem k tomu, že jsem pátral i v přírodě a našel pravé Sempervivum thompsonianum, problém se zařazením jsem tedy (snad) úspěšně vyřešil.
Obrázek

A na závěr prezentace Sempervivum thompsonianum - Stogovo planina, Makedonie - neroste na vápenci, i když je vápenec uváděn jako hornina, na které má růst - někteří autoři ho mají značí jako xthompsonianum - prý má jít o přírodní hybrid, argumenty tato domněnka podložena nebyla. Tyto kytky odpovídají popisu. Na internetu sice najdete nějaké články o S. thompsonianum v přírodě, ale opět se jedná o Sempervivum macedonicum. Pravé Sempervivum thompsonianum je toto. Že bych po 75 letech byl první, který Sempervivum thompsonianum v přírodě pozoroval? I přes nález přírodní lokality jsem opět na začátku, bude nutné provést spoustu dalších pozorování.
Obrázek

Tolik nyní k netřeskům. Za jakékoliv dotazy budu moc rád.

Netřesky jsou rostliny, které si určitě zaslouží pozornost. Tak a pozdrav na závěr - NETŘESKŮM ZDAR!!!

Naposledy upravil jezour dne stř 21. led 2015 11:26:58, celkově upraveno 2

Předmět příspěvku: Re: Jovibarba & Sempervivum
PříspěvekNapsal: stř 18. led 2012 19:17:10 

Vaše obrázky netřesků jsou skvělé. Snad bych asi u dvou je trochu přes počítač prosvětlil. Potvrzujete, že netřesky jsou neuvěřitelně fotogenické rostliny. U mne tvoří nemrznoucí část "Exotické zahrady". Moc jsem uvažoval, kolik druhů a které užiji v "Exotické zahradě". Teď to vypadá asi na 50 druhů / variet /, internet udává jednou 700 jinde 2000 druhů.
Moc by mne zajímali kříženci, kteří vybarvují na jaře do bíla a do čisté žluté, ale zatím jsem v ČR a okolí žádné nesehnal. Pokud máte typ, budu vděčen.WWW.EXOTICKAZAHRADAPRAHA, email : george5167@email.cz. Zahrada je veřejnosti nepřístupná - po krádeži bonsají za pár desítek tisíc Kč.
Návštěvu nutno dohodnout.

PříspěvekNapsal: čtv 19. led 2012 8:28:01 

Dobrý den pane doktore.
Vaše trvzení, že jste v ČR nesehnal žádné do žluta zbarvené netřesky mne překvapuje . Při Vaší návštěvě v loňském roce u mne v zahradnictví v Ředhošti, jsem Vám mimo jiné dala i Sempervivum montanum ssp. montanum ‘Cmiral's Yellow’ , který je vyjímečné práve svou žlutou barvou.

Obrázek

PříspěvekNapsal: čtv 19. led 2012 16:56:28 

Děkuji za informaci. S. od vás jsou všechna v nejlepší formě, malé pro jistotu ve studeném skleníku. Hledám teď nějaký způsob, jak vytvořit štěrbiny mezi kameny pro netřesky. Fotografoval jsem je mockrát v přírodě, ale zatím všecko, co jsem zkusil, mi připadá jako kýč. Vím, že vytváříte také alpina ze sukulentů. Uvažuji o opuce. Vyzkoušel jsem netřesky do trhlin ve vápenném tufu, ale to je jen pro pár rostlin. Jak vytvořit víceroméněro uzavřenou plochu např. 30x30 cm nebo větší pro jeden druh ?
Našla jste nějaký způsob ? Pošlete obrázek. Moc děkuji, přivezu vám na jaře za to nádhernou yuccu, kterou odněkud přitáhli Habsburkové do své zahrady na Lošinju / dnes je to dětské sanatorium / někdy před sto lety. Nevytváří sice kmínek, ale je habitem jedinečná. Musí se krýt kořenový bal, trpí v zimě vlhkostí.

PříspěvekNapsal: čtv 19. led 2012 20:59:50 

Já používám jedině opuku , koneckonců je to místní kámen, ale hlavně je to ten nejvhoděnjší materiál pro netřesky. Vemi se mi osvědčila. Záleží na tom, jak chce zakomponovat záhony s netřesky do prostředí kde budou. Možností pro vytvoření je mnoho, jen občas to nevyjde napoprvé a člověk musí zkoušet různé varianty než přijde na tu správnou.
My jsme kromě skalek v létě vytvořili tzv. netřeskovště, což josu vlastně malé drenážované kopečky s políčky pro jednotlivé druhy. Ty jsou vždy ohraničeny kameny, aby vzájemně neprorůstaly a nepomíchaly se mezi sebou. To je ten nejjednodušší způsob. Rostliny během jednoho roku vyplní políčka a celek pak nebude vypadat tak uměle. Rostliny na fotografiích jsou dva měsíce po vysázení. v letošním roce budou už políčka zaplněná.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: ned 22. led 2012 11:38:40 

Děkuji za hodnocení fotek netřesků. Fotky v příspěvku neprošly žádnou úpravou. Jsou tak, jak jsem je vyfotil. Všechny pochází z přírody. Zajímám se pouze o přírodní rostliny. Přírodních druhů je něco přes 60 (oba rody - Sempervivum i Jovibarba). Nicméně na každé lokalitě vypadá často kytka se stejným jménem jinak. A to ještě nepíšu o přírodních hybridech, nebo vyšlechtěných kultivarech. Obzvláště kultivarů je ohromné množství.
Netřesky jsou rostliny nejen fotogenické, ale v poslední době i opomíjené. Přírodní druhy mohou překvapit i znalého netřeskáře. Je zde stále co objevovat.

PříspěvekNapsal: pon 23. led 2012 10:24:51 

jezour píše:
Děkuji za hodnocení fotek netřesků. Fotky v příspěvku neprošly žádnou úpravou. Jsou tak, jak jsem je vyfotil. Všechny pochází z přírody. Zajímám se pouze o přírodní rostliny. Přírodních druhů je něco přes 60 (oba rody - Sempervivum i Jovibarba). Nicméně na každé lokalitě vypadá často kytka se stejným jménem jinak. A to ještě nepíšu o přírodních hybridech, nebo vyšlechtěných kultivarech. Obzvláště kultivarů je ohromné množství.
Netřesky jsou rostliny nejen fotogenické, ale v poslední době i opomíjené. Přírodní druhy mohou překvapit i znalého netřeskáře. Je zde stále co objevovat.

Mám dotaz. Chcete lokalitu J. globifera - je to zříceina hradu Helfenburk - českolipsko. Plánek je zpracován od geodeta + fotky.

PříspěvekNapsal: úte 24. led 2012 16:16:12 

Děkuji za nabídku, o lokalitě víme a máme ji v evidenci. Viděl jsem Vaše fotky z lokality, byly nádherné.

PříspěvekNapsal: úte 02. črc 2013 9:21:32 

Jsem tu nová,toto fórum jsem našla náhodou.Hachází se někde v okolí Jindřichohradecka,Českobudějovicka a Jihlavska nějaká zajímavá lokalita,nebo zahrada s možností zhlédnutí zajímavých netřesků.Viděla jsem krásnou skalku na hradě Kámen.O jiné takové lokalitě v okolí nevím.Předem děkuji.Vlaďka

PříspěvekNapsal: čtv 14. lis 2013 10:47:24 

O zahradách nemám přehled, určitě se nějaká najde. Lokality netřesků ve vyjmenovaných místech jsou. Odkáži vás na databanku flóry ČR, registrace je zdarma, při zadání botanického jména rostliny najde spoustu lokalit.

http://florabase.cz/databanka/index.php

PříspěvekNapsal: čtv 14. lis 2013 10:49:43 

Aktualizoval jsem svůj úvodní příspěvek. Byly doplněny a zaktualizovány mnohé údaje.

PříspěvekNapsal: sob 23. lis 2013 12:53:21 

[code][/code]Něco k netřeskům... Venku je nevlídno, snad mám už všechny rostliny chráněny, tak se rozhlížím, co ještě před zimou udělat.
Dost práce dají netřesky. Osvědčilo se mi, když před zimou odstraním všechny hnědé lístky a umožním přístup vzduchu k růžici / je to stejný proces jako u juk /. Stává se, že netřesky v kořenáči spotřebovaly část zeminy a růžice jsou pod hladinou kořenáče. Stačí je vyndat a přisypat. nejlépe tak, aby byly 2-4 mm nad půdou.
Sousta práce je s popisováním. Pokud nemáte strojek na jmenovky, je snadné užít "PERMANENT MARKER", ale pozor - i tato "nesmytelná" barva bledne. Pomoc - pod nápis s barvou podložte nápisem obyčejnou tužkou, ten se nesmyje. Já kromě toho mám jména na fotografiích.
Už jsem napsal - netřesky jsou úžasně fotogenické, ale nutno je dobře umístit - do štěrbin, do děr v tufu- viz obrázky.
Nikde jsem nenašel studii pěstitelů k vybarvování. Některé druhy se vybarvují v IV - VII měsíci, jiné a těch si zvláště cením, se vybarvují od konce září. Příště uvedu jména těch druhých. Hezké vánoce.

Obrázek[/url]

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: sob 23. lis 2013 19:44:59 

K popisování jmenovek u netřesků používám obyčejnou tužku. S popisky jsem spokojen. Když je třeba údaj pozměnit, stačí vygumovat a znovu napsat. Ale pozor - když je tužkou psaná jmenovka celoročně venku, tak i tato jmenovka popsaná tužkou postupně bledne. Po dvou letech je třeba popis zvýraznit, jinak se stává těžko čitelným až nečitelným.

Doplňování zeminy. I já doplňuji zeminu. Zemina je částečně odplavena, nebo si po přesazení sedne. Odplavení zeminy zabrání například drenáží. Obsypeme netřesky kameny, kamínky a odplavení zeminy z větší části zamezíme. Netřesky zeminu nespotřebovávají. Kytky pěstované v menších miskách, nebo v květináčích je nutné čas od času přesadit, protože vyčerpají živiny.

Suché lístky na zimu nechávám. Je to přirozená tepelná ochrana růžice před vymrznutím. Suché lístky je dobré odstranit až na jaře. Pokud růžice ztratila kořeny, tak právě mezi suchými lístky vylézají nové čekací kořínky.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]