Sekce pěstitelů sukulentů - diskuzní fórum

"Kde vůle neschází, cesta se nachází..." aneb podělme se o své zkušenosti, nápady, stesky i radosti v diskuzích, věnovaných všemožným sukulentům.
Právě je čtv 28. říj 2021 10:05:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 17. říj 2013 12:16:57 

Dobrý den,
tento podzim jsem si zakoupil malé Adenium Arabicum.
Před cca třemi týdny mu začaly žloutnout listy. Myslel jsem si, že jsem jej přelil, tak jsem jej tedy týden nezaléval, žloutnutí listů pokračovalo dál, začaly padat listy a navíc se k němu přidal zvrásněný, další týden jsem jej tedy zkusil zalít, avšak bez reakce. Kmen se sice trochu napl, avšak dnes jsem zjistil, že se začal silně zvrkávat i ve spodní části.
Nevím si rady, poradíte mi prosím?
Přikládám i fotografie postupného průběhu. Dvě poslední jsou z aktuálního stavu. ,
Přímo u rostlin měřím i teplotu. Teplota nepoklesla pod 19°C.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

PříspěvekNapsal: pát 18. říj 2013 21:30:46 

To vypadá na hnilobu, vyndat rostlinu ze substrátu, a pokud odpadnou kořeny a kmínek je měkký, pletivo hnědé, tak je to více méně jasné. Pak jedině zkusit kmen odkrojit až do zdravého pletiva - mělo by být světle zelené - a zkusit rostlinu zakořenit.

Pavel
http://sedmdesatosmicka.webnode.cz/

PříspěvekNapsal: sob 19. říj 2013 12:47:44 

Ja by som mal doplnujúcu otázku. Prečo táto hniloba vzniká? Máme pár rastlín ktoré sú v suchu a tiež takto odchádzajú.

PříspěvekNapsal: pon 21. říj 2013 15:45:46 

Velice Vám děkuji za odpověď.
Přikládám aktuální foto rostlinky.
Kořínky neodpadávají, přijdou mi zcvrklé. Spodní část kmínku je pevná, avšak ta zvrásněná část výše po kmeni je měkká.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Mám tedy sáhnout k řízkování?

PříspěvekNapsal: úte 22. říj 2013 21:06:21 

Ta spodní část je evidentně mrtvá, takže já bych určitě řezal. Je navíc otázka, podle celkového vzhledu rostliny, jestli už není pozdě.
Pavel

Naposledy upravil ferdinand dne úte 22. říj 2013 21:20:27, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: úte 22. říj 2013 21:18:52 

tozi píše:
Ja by som mal doplnujúcu otázku. Prečo táto hniloba vzniká? Máme pár rastlín ktoré sú v suchu a tiež takto odchádzajú.

Hniloba nemusí být nutně podmíněna přelitím substrátu, šíření původců hniloby může napomáhat také vzdušná vlhkost, nebo již mohli být obsaženi v použitém substrátu a při nepatrném poškození rostliny, třeba kořenového vlášení, kterého si člověk ani nevšimne, dojde k vniknutí patogena do rostliny.

Pavel

PříspěvekNapsal: úte 22. říj 2013 23:18:39 

Tak jsem zařízl, spodní část úplně hnědá. :cry: Postupně se však kmen zbarvuje zdravě. Už před zvrásněním. Ukončil jsem řez tedy tam. Předpokládám, že zvrásnění vrchní části kmene je způsobeno dehydratací, což se mi potvrdí, nebo vyvrátí, až rostlinku ponořím do vody, že?

PříspěvekNapsal: stř 14. kvě 2014 19:09:06 

to bude hniloba.pokud adenium zalejeme a vystavíme studenemu průvanu.někdy když máme adenium vevnitř na parapetu tak stačí netěsnost a zespodu parapetu trochu profukuje na spodek květináče studený vzduch.zálivka vs studený vzduch a konec.hniloba.sám jsem takhle odrovnal pěkné adenium obesum mělo 8 větviček.byla to škoda.semena adenii klíčí jedna básen.je to nejlepší způsob jak rozšířit jejich počet do sbírky.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]