Sekce pěstitelů sukulentů - diskuzní fórum

"Kde vůle neschází, cesta se nachází..." aneb podělme se o své zkušenosti, nápady, stesky i radosti v diskuzích, věnovaných všemožným sukulentům.
Právě je čtv 28. říj 2021 10:52:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ALOE of ETHIOPIA
PříspěvekNapsal: úte 29. bře 2011 18:45:44 

Ahoj všem,
koncem loňského roku (2010) vyšla nová kniha o aloích autorů Sebsebe Demissew a Inger Nordal: Aloes and Lilies of Ethiopia and Eritrea.
Knihu už mám doma a dost se mi líbí. Je to 352 stran textu (anglicky) a barevné fotografie každého taxonu (počet snímků jsem ještě nepočítal, každopádně budu psát recenzi do časopisu Kaktusy - tak se dovíte více). Kniha vyjde na 900 korun českých + poštovné v ČR, tak kdo chcete, napište mi SZ nebo mejla ať vím, kolik jich mám koncem dubna dovézt - pak bych to rozeslal po ČR na dobírku, nebo se i domluvíme jinak.. Jinak si pro ni taky můžete zajet do Etiopie vydalo to Shama press Addis Abeba :-) :-) Jo já ty knihy budu mít po návratu z ciziny, začátkem května.
Ukázky z knihy jsou níže.

PS podělte se o tuto informaci se svými znýmými aloári a pod. a pokud někdo můžete, hoďte odkaz na české a slovenské forum, třeba se tam někdo najde ze zájemců.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Předmět příspěvku: Re: ALOE of ETHIOPIA
PříspěvekNapsal: pon 02. kvě 2011 20:55:35 

Hola hola, tak knihy jsem dovezl. Zítra rozešlu těm, kteří si objednali: iniciály těch, kterým kniha dojde co nevidět jsou:
M.B., J.V., J.M., L.K., N.K.

Kdo má zájem dále, tak napište sz nebo mejla.

PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 16:30:13 
Moderátor

Už se nemůžu dočkat. A začal jsem masivně doporučovat.

PříspěvekNapsal: úte 03. kvě 2011 17:22:19 

Vydal: Shama Books, Ethiopia, 2010, měkká vazba bez přebalu, 210x135, anglicky, 351 stran, 154 barevných fotografií, ISBN 978-99944-0-042-3, cena od vydavatele (včetně poštovného a balného) 55 USD.

Novinkou na evropském knižním trhu je publikace dvojice autorů, která se podrobně zabývá úzkou částí etiopské flóry. Po úvodu, který seznamuje čtenáře s geologickými a geografickými poměry v Etiopii a Eritrei, následuje floristické rozdělení oblasti na jednotlivé typy. Uveden je rovněž klíč sloužící k řazení rostlin do jednotlivých rodů. Všechny popisované rostliny, které lze řadit mezi „liliovité“, jsou uváděny v sekcích jednotlivých rodů. A první sekcí se týká rodu Aloe. Na začátku kapitoly je uveřejněn klíč k určení etiopských aloí a poté jsou jednotlivé taxony probrány podrobněji. U každého druhu najdeme vysvětlení původu druhového jména, následuje popis a objasnění příbuzenských vztahů mezi poddruhy či jednotlivými formami. Připojena je i distribuční mapka výskytu rostlin v daných regionech. Jelikož publikace není věnována jen aloím, tak v podobném duchu jako Aloe jsou zpracováni další zástupci z čeledí: Asphodelaceae, Amaryllidaceae, Arecaceae, Anthericaceae, Barberyaceae, Burseraceae, Dracaenaceae, Iridaceae, Hypoxidaceae, Hyacinthaceae, Velloziaceae. Závěrem je uveden botanický slovník použitých pojmů a seznam využitých informačních zdrojů.
Po odborné stránce knize nelze nic vytknout, jsou zde všechny náležitosti nezbytné pro vědeckou publikaci. Jedinou výtku mám ke kvalitě fotografií, které jednak mohly být v lepší kvalitě a také výběr fotografií není nejlepší. U některých druhů je pouze foto detailů květů nebo jsou příliš tmavé či neostré, kdy takový snímek pak nemá valnou vypovídací schopnost. Přesto jsem knihu rád zařadil do knihovny, neboť odborných publikací o rostlinách z této oblasti je velmi málo.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]